Site Loader

Bernských salašnických psů v dnešní době můžete vidět opravdu mnoho. Není se také čemu divit, že si lidé tohle plemeno pořizují v čím dál tím větší míře. Tito psi jsou totiž velmi vyrovnaní.
bernský salašnický pes
Plemeno pochází ze samotného Švýcarska, kde bylo původně využíváno nejčastěji jako hlídací a tažné. Nejčastěji na selských dvorech. Často také nahánělo dobytek a hlídalo zemědělské usedlosti. Někdo Bernské salašnické psy přirovnává k Bernardýnům, jelikož umí stejně jako oni dobře vyhledávat lidi, kteří se ztratili ve sněhových závějích.
bernský salašnický psi
Možná vás někdy napadlo, proč zrovna salašnický. Salašnický proto, že se využívali na práci na salaši a to nejčastěji k nahánění ovcí nebo tažení vozíčků.
V České republice je založeno více než 20 chovatelských stanic této rasy.
Bernské salašnické psy rozeznáte poměrně snadno. Mají totiž tříbarevné znaky (černá, hnědá a bílá). Nejnápadnější je díky své bílé náprsence. Všichni psi této rasy bývají velmi huňatí, což kromě toho, že je velmi roztomilé potřebuje také nějakou tu péči. Je důležité, aby se česal velmi často a to proto, aby nevznikaly nepříjemné dredy.
Povahově se jedná o jednu z nejmilejších ras. Je to totiž velmi krotké plemeno, které navíc velmi miluje své páníčky. Jedná se opravdu o vhodnou rasu do každé rodiny, jelikož miluje děti a navíc má vysoký práh bolesti. Nijak nevyhledává konflikty a má velmi rád i ostatní zvířátka. Co ale nemá rád je voda a koupání. Úplně nejraději je ale svým pánem.
štěně bernského salašnického psa
Jestli jsou ale nějaké nemoci, kterými tito psi mohou trpět, pak se jedná o oční choroby nebo rakovinu. Je proto dobré kontrolovat rodokmen, jestli náhodou někdo z předků neměl tyto problémy. Dožívá se v průměru 10 let.
Jestli máte v plánu pořídit si v nejbližší době psa, pak byste nad Bernským salašnickým měli uvažovat. Uvidíte, že pokud si jej zvolíte, nebudete ničeho litovat.

Post Author: