Site Loader

Máme doma mladého pejska a v hlavě máme představu, že z něj vychováme naprosto poslušného tvora, který splní příkaz snad ještě dříve, než bude vůbec vysloven. Poslechne nás a přiběhne, když ho zavoláme, zůstane na místě, když mu to přikážeme a sami budeme moci odejít. Bude chodit u nohy, sedne, lehne, postaví se na zadní nebo proskočí oblouk. No jo, ale jak toho všeho dosáhnout?
hnědý mops
Trpělivost, trpělivost, trpělivost
Bez naší trpělivosti nedosáhneme žádného valného pokroku. Pejska musíme vést. Musíme mu být autoritou. Autoritou, ne tvorem, kterého se bude bát. Výcvik psa není, žádná drezůra. Nikdy nepoužívejte tělesných trestů. Ničeho s nimi nedosáhnete. Pes nepochopí, že vás nějak zklamal. Jen se vás začne bát, bude nejistý v tom jak se k vám chovat. A totéž platí pro křik. Pes nemá rád hlasité věci. Bojí se jich. Má daleko lepší sluch než my lidé. Proto to že na něj má takový efekt, jako by vedle vás začal troubit velký nákladní automobil. Na psa hovořte vyrovnaným hlasem. Pochvalu a výstrahu pronášejte stejně hlasitě. Rozdíl musí být v intonaci.
maďarský vorstehhund
Postupujte postupně
Vždy pejska učte jednomu triku, jedné dovednosti. Učte ho to ne k dokonalosti, ale do té míry, že si budete jisti, že pes trik, povel pochopil. Mimo výuku psa zkoušejte. V této fázi výcviku dělejte opakování všech povelů. Jejich pořadí střídejte. Stále a dokola. Snažte se, aby pejska výcvik bavil. I pro vás by měl být zábavou.
Výcvik musí být pro pejska hrou
Doba výcviku, učení nového povelu musí být pro pejska zábavou. Nebojte se trochu snížit své ego a hrajte si i vy. Projevujte svou radost z toho, jak se pejsek snaží. Chvalte jej, hlaďte, drbejte, vždy když se mu podaří povel zvládnout.

Odměňujte, a to pořád
Mějte u sebe stále pamlsky. Hodně maličkých pamlsků. Neváhejte svého pejska odměňovat, pokaždé když něco udělá dobře. Pejsek se bude soustředit na vaši ruku, ve které ucítí pamlsky. Brzy pochopí, že dostává kousek vždy potom, když udělá, co chcete. Psi mají odměny rádi. Když dostatečně pochopí jejich princip, začne mu jít učení o mnoho lépe. Tak hodně trpělivost a ať se daří výcvik.

Post Author: