Site Loader


Neopren je syntetická voděodolná guma. Díky tomu se hojně používá při potápění, ale své využití najde i v pěší turistice a jiných pohybových činnostech. Neoprenové ponožky jsou velmi oblíbený produkt. Víte, jaké typy neoprenových ponožek existují a jaký je mezi nimi rozdíl?

Výhody neoprenových ponožek

Shodneme se na tom, že v nepříznivých podmínkách, jakými jsou nízká teplota, je neopren velmi nápomocný. Konkrétně se jedná o tyto výhody:

  • nehledě na okolní teplotu udrží vaše nohy v teple
  • nepropouští vodu ani vlhkost
  • chrání před zraněními způsobených zvenčí– neprotrhne se
  • ochrání vás před uklouznutíma následným nebezpečným pádem
  • s puchýři se můžete nadobro rozloučit

ponožky

Typy neoprenových ponožek

Neoprenové ponožky se v pravém slova smyslu na typy nedělí. Avšak podle toho, jaký je váš primární účel jejich používání, neoprenové ponožky dělíme na určené pro vodní aktivity a určené pro aktivity provozované na suché zemi.

Ponožky určené pro vodní aktivity

Jedná se o nejprodávanější typ ponožek z neoprenu. Neoprenové ponožky do vody nepropouští vodu a teplo vycházející z chodidel neposílá pryč, místo toho ho zadržují. Vyrábějí se totiž z neoprenu s uzavřenými buňkami. Představte si bariéru, která nic nepustí tam ani ven.

Není, ale moudré brát si je, pokud teplota vody přesáhne sedmnáct stupňů Celsia.Teplo, které zadržují, se v tomto případě stává velmi nepříjemným.

Tyto ponožky se také hodí, chcete-li se potápět či provozovat vodní sporty v cizině u moře. Před útokem žraloka vás sice neochrání, ale zato jsou účinnou prevencí proti požahání od medúzy, stejně jako skvělou ochranou proti ostrým kamínkům. Navíc snižují odpor, díky čemuž budete plavat rychleji než kdy předtím.

ponožky do vody

Ponožky určené pro aktivity mimo vodu

Pěší turistika, ale také běhání či jízda na kole za nepříznivého počasí. Tady všude využijete ponožky vyrobené z neoprenu s otevřenými buňkami. Jsou více prodyšné. Nejsou plně vodotěsné, ale jsou silně voděodolné. Uchovávají méně tepla než ponožky určené pro vodní aktivity.

To je rozhodně nečiní horšími či méně kvalitními. Nehledě na vlhkosti vám nohy nezmoknou a při zkracování cesty přes potok se nemusíte obávat, že se namočíte.
A pokud se chystáte na několikakilometrovou túru, tak vězte, že ztěžklé nohy jsou s neoprenovými ponožkami minulostí. Na nošení v létě se nehodí, bylo by vám v nich zbytečné teplo.

Odpovědi na otázky, které vás mohou napadnout v souvislosti s neoprenovými ponožkami

Existuje pravděpodobnost, že neoprenové ponožky propustí vodu?Pouze v případě, že nesedí velikost či je nenasadíte správně. V případě ponožek určených k pěší turistice mohou být na vině úplně promočené boty.

Mohu si neoprenové ponožky navléci na běžné ponožky?Ano, můžete si navléci neoprenové ponožky na běžné ponožky či běžné ponožky na neoprenové, pokud pouze chcete udržet nohy v teple.

Post Author: