Site Loader

Asi budete tu dětskou říkanku znát. „Šnečku, šnečku, vystrč růžky, dám ti krejcar na tvarůžky, a troníček na tabáček, bude z tebe hajdaláček.“ A napadlo vás někdy, co by asi řekl onen šneček, kdyby viděl realitu dneška? Kolik by si asi pořídil tabáčku za troníček?
Rozhodně by si moc nepokouřil. A je to horší a horší, protože se tabák a z něj vyrobené kuřivo zdražuje co chvíli, vesměs s odkazem na povinnosti, jež nám vyplývají z členství v Evropské unii.
Jak nyní bylo zveřejněno, chystá se v příštím roce další zdražení, a to jako tradičně kvůli zákonu o spotřební dani na tabákové výrobky, jenž bude novelizován.
cigareta v puse

Už dnes stojí krabička cigaret často více, než kolik obyčejný člověk za celý den projí, a nyní se na ministerstvu financí hloubá nad tím, o kolik peněz vzít ještě kuřáky u huby. Prý je ještě brzy říkat konkrétní čísla, ale šušká se o pětikoruně za krabičku cigaret navrch. A ministr zdravotnictví by chtěl být ještě tvrdší.
Ovšem na zdražení tabákových výrobků do příštího roku čekat netřeba. Protože už od letošního 20. května bude mít každá krabička vyprodukovaná v rámci Evropské unie povinně i unikátní kód, aby se dala dosledovat a omezilo se tím pašování cigaret. Státní tiskárna cenin si prý bude účtovat přes dvě eura za tisíc takových kódů, a to se lidem pochopitelně bude muset také naúčtovat. Pak si připlatíme i za letošní změnu podoby takzvaných škaredých krabiček, na nichž bude nově písemné varování před škodlivostí kouření přesunuto na horní část krabičky, což znamená nezbytnou změnu kolků, aby se na cigaretové krabičky po této změně vešly. I to někdo musí zaplatit a budou to opět kuřáci.
stavba z cigaret

Zatímco kuřáci zaplatili před patnácti lety na spotřební dani z tabákových výrobků 21,524 miliardy korun a v roce 2010 42,468 miliardy, loni už vyplázli celých 58,860 miliardy. Plus dalších patnáct miliard na DPH.
Jen loni tak stát z kouřících našinců vyždímal skoro 74 miliard korun na daních. A bude dráž a dráž.
kouř tabáku

Až donedávna mne tím stát vysloveně ‚sejřil‘. Protože takhle si přilepšovat na úkor jedné části společnosti, to mi nepřipadalo ani trochu fér.
Ale tentokrát je to krapet lepší. I nyní mne pochopitelně štve, že stát obere kouřící o peníze, ale přesto je mi líp. Aspoň díky tomu, že vidím realitu. A vím, že tentokrát jsou a budou ždímáni kvůli (ne)ekonomické politice našich vládců všichni. Nejen kuřáci. Kteří se neubrání, protože většině našeho obyvatelstva smrdí. Kdežto jejich peníze nikoliv.
Protože zdražuje vše. Rapidně třeba i ovoce a zelenina. A konečně to tak odnesou i ti, kdo žijí zdravě.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Post Author: