Site Loader

Příjmy našich domácností v loňském roce rostly nejrychleji za posledních zmíněných šestnáct let. Reálně se tedy v loňském roce zvedly příjmy rodin o 4,7 procenta. Podle Českého statistického úřadu se však proti tomu začal zpomalovat růst české ekonomiky, když hrubý domácí produkt stoupl v posledním roce jen o 2,9 procenta. Proti roku 2017, kdy to byl nárůst o 4,5 procenta, je zpomalení značné.

Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018 ekonomika vzrostla o 2,6 procenta, což znamenalo čtvrtletně nárůst o 0,8 procenta, uvedl Český statistický úřad.
české peníze

České domácnosti si podle statistik výrazně přilepšily, když jejich příjmy tedy rostly, jak bylo uvedeno výše. Tedy nejvíce za posledních šestnáct let, v loňském roce tedy o 4,7 procenta. Domácnosti profitovaly z rostoucích mezd. V této chvíli se však obecně lidé u nás obávají z ekonomického zpomalení a tím pádem se rodiny snaží spíše svoje příjmy spořit na tak zvané horší časy. Míra úspory se v posledním čtvrtletí zvýšila o téměř dvanáct procent. Díky rostoucím mzdám, na kterých se podílí i vysoká míra zaměstnanosti u nás, mají ale podniky nižší zisky. Tento dynamický růst mezd se meziročně projevil na navýšení mzdových nákladů o devět celých procent.
rodinka u moře

Reální spotřeba na obyvatele byla v loňském roce vyšší o 3,4 procenta, což znamená, že průměrný měsíční příjem loni dosáhl 32 147 korun českých, což je o pět procent více, než v roce 2017.

Zahraniční vlastníci firem v České republice si ve formě dividend v minulém roce rozdělili téměř 294 miliard korun. Zpátky dle dostupných údajů Českého statistického úřadu investovali více než 120 miliard korun. To znamená, že zisky zahraničních majitelů obchodních společností u nás dosáhly v předchozím roce 7,8 procenta hrubého domácího produktu.

Z uvedených údajů úřadu tedy je jasné, že tu máme slabší nárůst HDP a mírně se snižující míru zisku nefinančních podniků. Dále se u nás trend nárůst míry úspor domácností.

To všechno bude mít vliv na zvyšování měnově-politické úrokové sazby ze strany České národní banky, což potvrzují i experti a analytici z bankovního světa.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Post Author: